V této kapitole se setkáte s otázkami vycházejícími ze znalostí učiva mechanického kmitání a vlnění. Mechanické kmitání a vlnění je sice látkou druhého ročníku SŠ, představuje však poměrně obtížnou kapitolu fyziky, k jejímuž dokonalému zvládnutí je potřeba pochopit principy těchto dějů a naučit se, kdy a jak správně aplikovat vzorečky z této oblasti. Kapitola také zahrnuje otázky z akustiky, které jsou obsahově poněkud odlišné, v testech se však také pravidelně vyskytují.
Modelové otázky - Kmitání, vlnění a akustika
Jaká je vlnová délka ultrazvuku o frekvenci 2 MHz v krvi, jestliže rychlost zvuku v krvi je přibližně 1 600 m/s?
Jestliže průměrný člověk provede cyklus nádechu a výdechu přibližně 20× za minutu, jaká je jeho dechová frekvence?
Jaká intenzita zvuku přibližně odpovídá prahu slyšitelnosti (pro referenční tón o frekvenci 1 kHz)?
Na kterých faktorech závisí perioda vlastního, netlumeného a harmonického kmitání pružinového oscilátoru při zanedbání vnějších vlivů?
Jestliže dojde ke stojatému vlnění, tak:
Z následujících tvrzení platí:
Jaká je perioda tónu o frekvenci 10 kHz?
Jestliže mají dvě harmonická kmitání o stejné frekvenci i amplitudě konstantní fázový rozdíl (2 · k + 1) · π rad, kdy k je součástí množiny celých čísel, jaký je vztah této dvojice kmitání?
Jaké je matematické vyjádření zákonu lomu platné pro mechanické vlnění, jestliže úhel dopadu je α, úhel lomu β (hodnota obou úhlů je brána od kolmice dopadu), rychlost vlnění v prvním prostředí je v a ve druhém prostředí u?