Zatímco kapitola Mechanika I se věnuje převážně hmotným bodům, jejich pohybům a vlastnostem těchto pohybů, Mechanika II obsahuje otázky týkající se kapalin (hydrostatika a hydrodynamika) a plynů (aerostatika a aerodynamika). Obě kapitoly se však prolínají a obsahově doplňují, mělo by na ně být tedy nahlíženo společně. Těžištěm Mechaniky I byly příklady s pohyby těles (hmotných bodů), v této kapitole dostávají větší prostor další neméně důležité otázky a principy z mechaniky.
Modelové otázky - Mechanika II
Pomocí kterého z následujících vzorců lze vypočítat gravitační potenciální energii tělesa, jež se nachází v malé výšce nad povrchem Země, který považujeme za nulovou hladinu potenciální energie? Κ (kappa) je gravitační zrychlení, g tíhové zrychlení.
Máme 3 nádoby naplněné do stejné výšky vodou. První nádoba má tvar válce, druhá nádoba tvar komolého kužele a třetí nádoba má tvar kužele. Mají‑li podstavy všech 3 nádob stejný poloměr, které z následujících tvrzení správně popisuje tlakovou sílu, kterou voda působí na dno nádob?
Ve dvou nádobách válcového tvaru se nachází nestlačitelná kapalina a tyto nádoby jsou uzavřeny pohyblivým pístem, který svými rozměry dokonale kopíruje vnitřní průřez nádoby. Jestliže píst v první nádobě bude mít poloměr r1 a píst ve druhé nádobě poloměr r2 = 4 · r1, jaký bude vztah mezi tlaky p1 a p2 v jednotlivých nádobách za předpokladu, že síly F1 a F2, které působí na jednotlivé písty, jsou stejně velké?
Které z následujících tvrzení o Bernoulliho rovnici je správné?
Jímací nádrž na vodu má tvar kvádru o výšce 2,5 m. Je‑li do tří pětin naplněná vodou, přičemž stojí dnem na rovné a pevné zemi a na stěny působí tlakem pouze voda (zevnitř) a vzduch (zvenku), z následujících tvrzení bude platit: