V této kapitole se v návaznosti na kapitolu předcházející objevují příklady věnované elektromagnetickým dějům a jevům. Najdete zde otázky o střídavém elektrickém proudu, jeho vlastnostech a obvodech, dále otázky o elektromagnetické indukci, elektromagnetickém oscilátoru, polovodičových součástkách a v neposlední řadě také úlohy o praktických aspektech elektrického proudu a o elektrické rozvodné síti. Podobně jako v následující kapitole Elektromagnetické vlnění lze u řady úloh hledat analogie s mechanickým kmitáním a vlněním, neboť se znalosti z těchto kapitol vzájemně prolínají a doplňují.
Modelové otázky - Elektřina a magnetismus II
Která z následujících dvojic „elektrické zařízení/součástka – podstata tohoto zařízení / této součástky“ je správná?
Která z následujících dvojic „elektrické zařízení / součástka – podstata tohoto zařízení / této součástky“ je nesprávná?
Podle kterého z následujících vzorců lze vypočítat magnetický indukční tok protékající plochou S rovinného závitu, umístěného v magnetickém poli o magnetické indukci B rotujícího kolem jedné osy s frekvencí otáčení f (osa není shodná s osou vystupující kolmo z roviny závitu)?
Kovy, jako jsou měď či hliník, vynikají vlastnostmi, které umožňují jejich využití v demonstračních experimentech za účelem pozorování elektromagnetické indukce, mezi něž patří například zasunování magnetu do závitu tvořeného některým ze jmenovaných kovů. Těmito vlastnostmi jsou:
Galvanické pokovování je:
Rovnice pro výpočet okamžité hodnoty napětí a proudu v LC oscilačním obvodu s vlastním kmitáním má tvar:
Která z následujících rovnic správně popisuje vztah mezi napětím, proudem a počtem závitů na primární (U1, I1, N1) a sekundární (U2, I2, N2) cívce transformátoru?
Které z následujících tvrzení o polovodičových součástkách je správné?
V dielektriku může působením vnějšího elektrického pole dojít k: