Pro úspěšné absolvování zkoušky z biologie, je nutné mít dobrý přehled o tématech, které jsou v testech běžně pokryty. Test z biologie obvykle obsahuje otázky z těchto okruhů:
Historie biologie spojuje biologii a dějiny. Tato část se zaměřuje na významné milníky historie biologie, genetiky a medicíny, a může být někdy obtížnější než ostatní kapitoly, jelikož zkouškové testy mohou obsahovat otázky z různých období historie.
V okruhu eukaryotické buňky je potřeba se zaměřit zejména na její molekulární podstatu, fyziologii, strukturu a základy buněčného dělení.
Co se týče molekulární podstaty eukaryotické buňky, otázky se věnují základním funkcím a struktuře eukaryotické buňky, zejména pak proteinům, nukleovým kyselinám a energetickému metabolismu buňky. Otázky, které v této části naleznete, jsou úzce propojeny s biochemickými tématy, které se většinou vyučují v rámci chemického učiva. Je důležité, abyste měli pevné znalosti z oblasti chemie a biochemie, abyste mohli správně porozumět této části učiva biologie. Proto je důležité, abyste se věnovali studiu těchto témat a naučili se potřebné principy a koncepty, aby vaše příprava na test byla úspěšná.
Otázky z oblasti struktury eukaryotické buňky se zaměřují převážně na buněčné organely a struktury podobné velikosti.
Při studování fyziologie eukaryotické buňky se podívejte také na fyziologii mnohobuněčných organismů, které jsou tvořeny těmito buňkami. Test obsahuje otázky týkající se obecné fyziologie eukaryotických organismů, taxonomie a nejdůležitějších vlastností mnohobuněčných organismů, jakož i druhových rozdílů mezi nimi. Součástí testu jsou také úlohy věnované rozmnožování mnohobuněčných organismů.
U dělení se otázky soustředí na různé typy buněčného dělení, fáze buněčného cyklu a samotné dělení, vlastnosti pohlavních buněk a struktury, které se na buněčném dělení podílejí.
Otázky týkající se virů a prokaryot se zaměřují na rozdíly mezi nebuněčnými organismy (viry), prokaryotickými a eukaryotickými buňkami, základní stavbu a fyziologii virů a prokaryotických buněk a také na onemocnění, které jsou způsobené patogeny z řad těchto organismů.
Téma biologie rostlin a hub se v rámci studia medicíny mohou jevit jako okrajové, nicméně často se objevují v testech přijímacího řízení. Zvláštní pozornost věnujte fotosyntéze, která je pro většinu rostlin klíčovým procesem, a proto se často objevuje v testech. Otázky se zaměřují na uzpůsobení rostlin pro fotosyntézu, samotný proces a chemické reakce, které s ním souvisí, a také na důsledky fotosyntézy. Dále jsou zde také potřeba znalosti o stavbě rostlin a hub, jejich taxonomii a rozmnožování.
Že se v testech objeví biologie člověka asi nikoho nepřekvapí. Zejména je kladen důraz na soustavy: kosterní, svalovou a oběhovou.
Kosterní soustava zahrnuje otázky týkající se celé kostry a také struktury samotných kostí, včetně jejich vzniku a přestavby. Zvláštní pozornost je věnována jednotlivým kostem a jejich latinským názvům, dobře se tedy naučte názvy kostí nejen v češtině, ale i v latině. Tato znalost vám bude užitečná nejen při přijímacích zkouškách, ale i při samotném studiu na lékařské fakultě, kde si takto můžete udělat lehký náskok oproti kolegům, kteří se latinskému názvosloví nevěnovali tolik jako vy.
Dále svalová soustava neboli otázky zaměřené na stavbu svalů, jejich funkci, dělení a vlastnosti. Začněte s těmi nejvýznamnějšími svaly lidského těla – svaly končetin a další velké svaly, jako jsou svaly hrudníku, břicha či zádové svaly. Naleznete zde otázky na jejich stavbu, funkci, dělení, vlastnosti a lokalizaci. Je důležité se naučit jejich latinské názvy, nejen české.
A konečně soustava oběhová. Je třeba se seznámit s anatomickou a fyziologickou strukturou lidského oběhového systému. Otázky jsou kladeny například na funkce jednotlivých částí srdce, oběhové dráhy krve nebo regulace krevního tlaku. Věnujte prosím této oblasti dostatek času a energie.
Ekologie, tedy věda o vztazích mezi organismy v přírodě, bývá na středních školách často podceňována. Spolu s evoluční biologií nabízí komplexní pohled na biologické systémy. I když se může zdát, že ekologie a evoluce jsou jednoduchá témata, není vhodné je podceňovat - specifická terminologie a koncepty těchto oblastí jsou zásadní pro úspěšné zodpovězení testových otázek. I když otázky z ekologie nejsou v přijímacích testech časté, jejich pochopení vám umožní lépe porozumět celé biologii.
Studijní plán na přijímačky
K úspěšné přípravě na přijímačky na medicínu ti poslouží studijní plán. Najdeš v něm vše, co potřebuješ k úspěchu – videa, rady, typy strategie a samozřejmě spousty řešených úloh.