V kapitole Mechanika I se setkáte s otázkami z oblasti kinematiky a dynamiky, které pravidelně tvoří nemalou část zkouškových testů. Jedná se o učivo probírané převážně v prvním a druhém ročníku SŠ, je tedy dobré přípravu v těchto oblastech nepodcenit. V rámci kinematiky se velmi často vyskytují úlohy o rozličných druzích pohybů včetně pohybu po kružnici. Otázky z oblasti dynamiky bývají podobné, ovšem se zaměřením na příčiny těchto pohybů a též na silová působení mezi tělesy a jejich důsledky pro tato tělesa. Přestože je fyzika hlavně logickou vědní disciplínou, pro zvládnutí příkladů z této kapitoly se nevyhnete vzorcům z obou zmíněných oblastí, a je tedy třeba se naučit alespoň jejich základní tvary, abyste z nich byli schopni odvodit vzorce pro jednotlivé příklady. Tyto úlohy doplňuje kapitola Mechanika II, která bsahuje otázky týkající se kapalin (hydrostatika a hydrodynamika) a plynů (aerostatika a aerodynamika)
Modelové otázky - Mechanika I
Pro dostředivé zrychlení hmotného bodu pohybujícího se po kružnici platí vzorec:
Pro rovnoměrný pohyb po kružnici platí následující vztah/y:
Celková kinetická energie tělesa, které vykonává posuvný a rotační pohyb zároveň, se vypočte podle vzorce:
Pro jednotku fyzikální veličiny síla platí:
Začne‑li na těleso v klidu působit konstantní, nenulová výsledná síla, lze pohybové vlastnosti tělesa popsat následovně:
Pokud dva hmotné body přesuneme do vzdálenosti rovné čtyřnásobku původní vzdálenosti, dojde mezi těmito body k následující změně gravitační síly:
Newtonův třetí pohybový zákon lze vyložit následovně:
Automobil se začal ze stoje rozjíždět po rovné silnici rovnoměrně zrychleným pohybem. Jak velké rychlosti automobil dosáhl za 10 sekund, dosáhla‑li hnací síla na styku pneumatik s vozovkou 6 000 N a automobil měl hmotnost 1 500 kg?
Jak se změní gravitační síla působící mezi dvěma tělesy, jestliže dojde k trojnásobnému nárůstu vzdálenosti těchto dvou těles?